Zrozumieć tryby fotografowania

Zmiany trybów fotograficznych w lustrzankach cyfrowych dokonujemy przy użyciu pokrętła na górze korpusu aparatu.

Upraszczając tryby podzielone są na trzy główne rodzaje, które dają możliwość szybkiej zmiany ustawień w zmieniających się warunkach. Wraz ze zmianą trybu pewne opcje mogą być niemożliwe do modyfikacji, ponieważ są ustawiane automatycznie przez aparat bądź też są stałe bez względu na zmiany innych parametrów. Tryb manualny (M) jako jedyny pozwala na całkowitą kontrolę wszystkich opcji aparatu.

Po krótkim wstępie masz już zarys po co to pokrętło, przejdźmy więc do szczegółów.

Poniżej zobaczysz graf, który pokazuje poszczególne grupy trybów. Przedstawiłam Ci jak mogą wyglądać pokrętła na aparatach marki Canon i Nikon. Dodam, że u Ciebie może ono nieco różnić się od przedstawionych poniżej. Ważne jednak byś rozróżniał/a jak odmiennie producenci tych dwóch marek oznaczają tryby.

tryby fotografowania kluskiewiczphotography.png

Wbrew pozorom ikonki są podobne i opcje nie różnią się za bardzo na poszczególnych modelach. Warto też zwrócić uwagę, że sposób dostępu do ustawiania programów może choć nie musi różnić się od podanego powyżej. W niektórych aparatach spotkasz się z kółkiem trybów w wersji bardziej ograniczonej, a resztę ustawień znajdziesz w menu aparatu.

TRYB AUTOMATYCZNY

Zielony kwadracik, literka A (biała lub zielona), zielona ikona aparatu – wszystkie te oznaczenia dotyczą tryby atomatycznego. Opcja dla amatorów, osób początkujących. Aparat ustawia wszystkie parametry i nie ma nad nimi żadnej kontroli. Wiele aparatów kompaktowych posiada tzw. Inteligentną automatykę (oznaczana np iAuto), program, który rozpoznaje warunki sceny i dopasowuje nie tyle same ustawienia ale samodzielnie dobiera tryb tematyczny spośród dostępnych w aparacie.

TRYB EFFECTS (Nikon)

Dzięki nim możesz fotografować z efektami noktowizora, szkicu, efektem miniatury, wybranym kolorem, sylwetką, rozjaśnieniem lub przyciemnieniem. Jest to wciąż stosunkowo nowa opcja i może nie do końca dopracowana ale daje ciekawe możliwości by zdjęcia wyglądały niecodziennie.

TRYBY TEMATYCZNE

Zwane również trybami dedykowanymi.

Na pewno przydadzą się jeśli nie znasz jeszcze możliwości swojego aparatu i nie czujesz się na siłach używać trybów manualnych, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że na automatycznym zdjęcia wyjdą źle. Jeśli jest ciemno, warto skorzystać z dedykowanego do takich warunków trybu, gdy fotografujesz dzieci wybierz opcję zdjęć sportowych, a kiedy chcesz uchwycić szczegóły obiektu skorzystaj z trybu makro. To tylko przykłady, a dla jasności, nie jestem zwolenniczką fotografowania lustrzanką w taki sposób i zdecydowanie nie zachęcam do ich używania. Potraktuj to jako wiedzę niezbędną, ale nie idź na łatwiznę. Wydajesz na aparat powyżej 1000zł by robić dobre zdjęcia, a aparat bez Twojej pomocy tego nie zrobi 😉

Ekspozycja – EV (exposure value) w swoim aparacie znajdziesz zapewne coś takiego:

Jest to światłomierz cyfrowy służący do pomiaru światła wpadającego do matrycy aparatu. Przy oprawnie naświetlonym zdjęciu wskazówka powinna być bliska zeru. Dzięki temu wiemy, że zdjęcie będzie jasne i wszystkie szczegóły będą widoczne.

Poniżej przykład par wartości czasu i przysłony dające w efekcie tę samą wartość ekspozycji.

ekspozycja pary.gif

TRYBY MANUALNE

Często nazywane kreatywnymi.

P (programowa automatyka)

Tryb połowicznie zautomatyzowany. Aparat sam ustawia potrzebny czas naświetlania i szerokość otwarcia przysłony. Masz wpływ na oba parametry, ale ich zmiana następuje jednocześnie względem siebie tak aby zdjęcie zostało poprawnie naświetlone. Efekt jest taki: ekspozycja zawsze pozostaje bez zmian, po otwarciu przysłony np na f/3.5 przy świetle dziennym czas otwarcia przysłony będzie wynosił 1/1000s; jeśli przymkniesz przysłonę do f/7 czas naświetlania zdjęcia wydłuży się przypuszczalnie dwukrotnie by pozwolić mniejszej wiązce światła wpadającej przez “zwężone oko” obiektywu wpadać dłużej i tym samym naświetlić zdjęcie tak samo jak przy przysłonie f/3.5. Do Twojej dyspozycji jest jeszcze opcja ustawiania czułości ISO, która po każdej zmianie wpłynie na zmianę dwóch wymienionych na początku parametrów.

Nie będę się teraz o tym rozpisywać, ale dążyć należy do niskich wartości ISO. Najniższa daje najlepszy jakościowo obraz nawet przy jego znacznym powiększeniu, im wyższe ISO tym więcej tzw. szumów, czyli po prostu małych pikseli, kropek o różnej barwie, pojawi się na zdjęciu. Szczególnie widać tę różnicę na zdjęciach nocnych bądź na ciemnych elementach fotografii.

Av / A (Priorytet przysłony)

Sam ustawiasz przysłonę, a czas naświetlania dobiera aparat. Manipulowanie przysłoną pozwala uzyskać rozmyte tło przy portretach bądź dużą ostrość przy pejzarzach. Niskie wartości takie jak f/1.8, f/2.5 rozmyją obiekty z przodu i w tle, jeśli ustawimy więc ostrość na twarzy osoby fotografowanej wszystko co jest bliżej oraz wszystko co znajduje się za osobą będzie bardziej rozmyte. Dlatego niskie wartości przysłony używamy gdy zależy nam na “wyłuszczeniu” jednego obiektu z reszty otoczenia. Wysokie wartości f/6, f/10 używamy do fotografii krajobrazu dzięki temu uzyskamy dobrze wyostrzone zdjęcie w całym polu widzenia obiektywu.

Wyższe wartości takie jak f/15 nie poprawią już ostrości, mogą ją nawet pogorszyć, ale używa się ich zazwyczaj do korygowania jasności fotografii gdy w niższych jest ona prześwietlona.

Pamiętać też należy, że w ciemniejszych warunkach tryb Av ustawić nam może długi czas naświetlania gdy tego nie chcemy, a nad czasem nie ma wtedy żadnej kontroli więc zdjęcia mogą być rozmazane. Przy świetle dziennym jest to bardzo wygodny i łatwy do pracy tryb.

Tv / S (Priorytet czasu)

Odwrotnie do opcji poprzedniej. Tutaj kontrolujesz czas otwarcia migawki podczas gdy aparat sam przestawia przysłonę tak aby zdjęcie zostało odpowiednio naświetlone. Tryb pozwala “zamrozić” ruch obiektów przy bardzo krótkim czasie np 1/2500s lub przy wyższych jak np 1/5s, 1/2s, 5s sprawić, że uchwycisz ruch obiektu, powiedzmy samochodu względem otoczenia. Jeśli zależy Ci na ostrym zdjęciu produktu, krajobrazie, itd. staraj się nie zwiększać czasu powyżej ¼ sekundy, chyba, że masz stalowe nerwy i ręce lub statyw. Jeśli jest to obiekt ruchomy – człowiek, pojazd, itd. na nic zda się nawet statyw.

M (tryb w pełni manualny)

Wszystko w Twoich rękach! Zakładam, że masz już jakiś zarys tego co robi przysłona, co czas i jak na siebie oba te parametry wpływają. Warto tutaj wspomnieć o trójkącie ekspozycji.

trojkat

Trójkąt pokazuje zależności między czasem naświetlania, czułością matrycy ISO oraz otwarciem migawki. To tyle tytułem wstępu do wprowadzenia Cię dogłębniej w te trzy parametry. Więcej w osobnym poście. Trójkąt skradziony stąd: http://www.flowmummy.pl

Jeśli wciąż masz wątpliwości daj znać, postaram się wyjaśnić Ci dokładnie nurtujące Cię zagadnienie. Pozdrawiam.

Advertisements

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s